Rumunia winieta

Winiety elektroniczne do Rumunii:

Rodzaj pojazdu:Osobowy do 3,5t

Rodzaj pojazdu:Dostawczy do 3,5t

Rodzaj pojazdu:Kamper do 3,5t

Rodzaj pojazdu:Ciężarowy 3,5 ≥ 7,5t

Rodzaj pojazdu:Ciężarowy 3,5 ≥ 12t

Rodzaj pojazdu:Ciężarowy 3,5 ≤ 12t

Rodzaj pojazdu:Ciężarowy ≥ 12t ≤ 3 osie

Rodzaj pojazdu:Cieżarowy ≥ 12t ≥ 4 osie

Rodzaj pojazdu:Autobus 9-23 osób

Rodzaj pojazdu:Autobus > 23 osób
Dlaczego potrzebna mi jest cyfrowa winieta do Rumunii?
Wszystkie pojazdy poruszające się po rumuńskich drogach krajowych muszą posiadać elektroniczną winietę. Jedynie motocykle są zwolnione z tego wymogu. Samochody kempingowe są opodatkowane jak samochody osobowe, niezależnie od ich masy całkowitej. Podlegają zawsze kategorii A! W przypadku przyczep należy rozróżnić samochody osobowe i pojazdy użytkowe: Jeśli Twój pojazd jest samochodem osobowym (klasa pojazdu A), należy dokupić winietę do tablicy rejestracyjnej pojazdu, ale nie trzeba wykonywać żadnych dodatkowych działań w przypadku przejazdu z przyczepą. Jeśli Twój pojazd jest pojazdem użytkowym (klasa pojazdu B-F), musisz dokupić winietę na tablicę rejestracyjną pojazdu, biorąc pod uwagę całkowitą dopuszczalną masę pojazdu i przyczepy. W celu określenia kategorii pojazdu, sumuje się łączną dopuszczalną masę pojazdu użytkowego i przyczepy. Wyróżnia się łącznie osiem kategorii pojazdów (kategorie A-H). Wyjaśnimy dokładnie, jaką kategorię powinieneś wybrać w procesie zamawiania.

Obowiązek winiety w Rumunii
W celu pokrycia kosztów utrzymania autostrad i dróg ekspresowych w Rumunii obowiązkowe jest posiadanie winiety rumuńskiej. Od 2007 roku winieta w Rumunii jest dostępna cyfrowo, czyli jest to winieta elektroniczna rumuńska,  nie ma już winiet samoprzylepnych rumuńskich.
Winieta elektroniczna rumuńska jest obowiązkowym dowodem na drogi krajowe w Rumunii, który należy zakupić i zarejestrować na tablicach rejestracyjnych samochodów osobowych, kamperów i ciężarówek.
Winietę cyfrową możesz uzyskać u nas we wszystkich dostępnych okresach ważności. E-winietę na Rumunię możesz kupić jako winietę 7-dniową, 30-dniową, 90-dniową lub 12-miesięczną. Dla pojazdów użytkowych o masie całkowitej powyżej 3,5 tony i dla samochodów osobowych z co najmniej 9 miejscami siedzącymi dostępna jest również winieta rumuńska 1-dniowa. Proces zamawiania jest prosty i intuicyjny, dzięki czemu bez problemu zarejestrujesz online odpowiednią winietę elektroniczną do Rumunii dla Twojej tablicy rejestracyjnej.
 
Jakie są różne winiety w Rumunii?
W przypadku winiety cyfrowej w Rumunii rozróżnia się różne typy pojazdów i okresy ważności. W przypadku samochodu osobowego decydująca jest liczba miejsc siedzących. Dla pojazdów użytkowych decydująca jest dopuszczalna masa całkowita i liczba osi. Pod względem cenowym rozróżnia się 8 różnych klas pojazdów w Rumunii
Klasy pojazdów w Rumunii
* Kategoria A: Samochody osobowe i kempingowe niezależnie od GVW
* Kategoria B: Pojazdy użytkowe do 3,5t GVW
* Kategoria C: Pojazdy użytkowe powyżej 3,5t do 7,5t GVW
* Kategoria D: Pojazdy użytkowe (2 osie) powyżej 7,5t do 12t GVW
* Kategoria E: Pojazdy użytkowe (2-3 osie) od 12t GVW
* Kategoria F: Pojazdy użytkowe (4 osie i więcej) od 12t GVW
* Kategoria G: Samochody osobowe z 9 do 23 miejscami siedzącymi (w tym miejsce kierowcy)
* Kategoria H: Samochody osobowe z więcej niż 23 miejscami

Jaka winieta cyfrowa dla motocykli w Rumunii?
Motocykle są zwolnione z obowiązku posiadania winiety w Rumunii.

Jaka winieta cyfrowa dla samochodów w Rumunii?
Dla samochodu osobowego można zakupić winietę cyfrową rumuńską 7-dniową, winietę 1-miesięczną, winietę 3-miesięczną lub winietę roczną.

Jaka winieta cyfrowa dla samochodów osobowych w Rumunii?
Możesz zakupić winietę cyfrową na Rumunię na 7 dni, winietę cyfrową na 1 miesiąc, winietę cyfrową na Rumunię na 3 miesiące lub winietę cyfrową na Rumunię  na 1 rok dla swojego kampera.

Jaka winieta cyfrowa dla samochodów ciężarowych w Rumunii?
Dla pojazdów użytkowych o masie całkowitej do 3,5 tony można zakupić winietę cyfrową na Rumunię 7-dniową, winietę na Rumunię 1-miesięczną, winietę na Rumunię 3-miesięczną lub winietę na Rumunię 1-letnią. Dla pojazdów użytkowych powyżej 3,5 tony dostępna jest również winieta rumuńska 1-dniowa

Winieta cyfrowa na Rumunię
Winietę cyfrową na Rumunię można kupić łatwo i wygodnie z domu lub w podróży przez telefon komórkowy czy smartfon. Kupujący oszczędzają sobie kłopotów z przyklejaniem i zdejmowaniem winietyrumuńskiej po podróży
Duża zaleta: Przy zakupie w naszym sklepie internetowym winieta cyfrowa rumuńska jest ważna bez dłuższego czasu oczekiwania. Ponadto nasza obsługa klienta jest dostępna 24/7 w przypadku pytań dotyczących winiety cyfrowej w Rununii
 
Kiedy potrzebuję cyfrowej winiety w Rumunii?
To, czy potrzebujesz cyfrowej winiety w Rumunii, zależy od tego, po jakich drogach jeździsz podczas swojej podróży. Na rumuńskich drogach krajowych winieta rumuńska jest z reguły obowiązkowa.
 
Ile kosztuje cyfrowa winieta Rumunia?
Cena cyfrowej winiety Rumunia zawsze zależy od tego, jak długo chcesz korzystać z dróg krajowych w Rumunii.
Oprócz okresu ważności, istotna jest liczba miejsc w Twoim samochodzie. W przypadku pojazdów użytkowych masa całkowita i liczba osi są czynnikami decydującymi o cenie winiety cyfrowej.

Kiedy powinienem kupić winietę cyfrową na Rumunię?
Ponieważ przy zakupie w naszym serwisie internetowym nie musisz liczyć się z dłuższym okresem oczekiwania na ważność winiety cyfrowej na Rumunię, możesz ją nabyć jeszcze przed rozpoczęciem podróży w dość krótkim czasie. Ważne jest jednak, abyś nie wyruszał w drogę, dopóki nie otrzymasz od nas potwierdzenia rejestracji. Bez potwierdzenia rejestracji wjazd na drogi rumuńskie grozi karą.

Czy winieta cyfrowa na Rumunię jest wolna od podatku?
Nie, od ceny winiety cyfrowej pobierane są podatki. Podatek jest już zawarty w naszych cenach winiet na Rumunię.
 
Jakiej winiety cyfrowej potrzebuję z Niemiec do Rumunii?
Na trasie z Niemiec do Rumunii w zależności od długości pobytu potrzebna jest winieta 7-dniowa, winieta 30-dniowa, winieta 90-dniowa lub winieta roczna. W zależności od punktu wyjścia może być potrzebna również winieta dla Austrii, Czech, Węgier lub Słowacji. Strony internetowe z winietami dla poszczególnych krajów znajdziesz na górze strony w menu rozwijanym.
Ponieważ po większości dróg krajowych w Rumunii można jeździć bezkarnie tylko z ważną winietą, dotyczy to również wyjazdów do znanych miast, takich jak Bukareszt, Timisoara, Braszów, Kluż-Napoka czy Iasi.
 
Obszar ważności
Czy winieta cyfrowa obowiązuje na terenie całej Rumunii?
Tak. Winieta cyfrowa jest ważna w całej Rumunii i na wszystkich drogach krajowych w Rumunii. Dla podróżnych, którzy chcą przekroczyć Dunaj, obowiązują dodatkowe opłaty za korzystanie z niektórych mostów lub za podróżowanie promami.
 
Czy winieta cyfrowa jest powiązana z moim numerem rejestracyjnym?
Tak, winieta cyfrowa jest zarejestrowana na danej tablicy rejestracyjnej i z nią związana.

Kiedy moja winieta cyfrowa jest ważna?
Twoja winieta cyfrowa jest ważna po otrzymaniu potwierdzenia rejestracji, następuje to zazwyczaj w ciągu kilku minut. Zostanie ona wówczas rozpoznana i zaakceptowana przez cyfrowe urządzenia sterujące. Potwierdzenie wysyłamy mailem, a także na życzenie SMS

Jak długo ważna jest winieta cyfrowa w Rumunii?
Winieta cyfrowa w Rumunii jest ważna przez okres, w którym dokonano rezerwacji. I tak winieta rumuńska 7-dniowa jest ważna łącznie przez 7 dni, winieta rumuńska 30-dniowa przez 30 dni, winieta rumuńska 90-dniowa przez 90 dni, a winieta roczna rumuńska przez 1 rok, aż do dnia poprzedzającego kolejny rok.
 
Kary & Konsekwencje w Rumunii
Jeśli jeździsz po autostradach i drogach ekspresowych w Rumunii bez ważnej winiety zgodnie z obowiązkiem winietowym, musisz spodziewać się kary pieniężnej.
Grzywna wynosi obecnie co najmniej 80 €. Wysokość grzywny może się różnić w poszczególnych przypadkach, zależy od różnych czynników, takich jak rodzaj pojazdu i czas trwania naruszenia.
Do sprawdzania ważności winiety cyfrowej wykorzystywane są kamery stacjonarne.