Winiety 2024 Austria

2024-01-04 04:46:19

W wielu krajach w Europie opłaty za korzystanie z płatnych odcinków autostrad wnosi się w formie winiet elektronicznych.  Obecnie winiety obwiązują w: 

Austria winiety

Bułgaria winiety

Czechy winiety

Estonia winiety

Litwa winiety

Łotwa winiety

Mołdawia winiety

Rumunia winiety

Słowacja winiety

Słowenia winiety

Szwajcaria winiety

Węgry winiety

Jednym z takich państw jest właśnie Austria. Wybierając się na narty czy na wycieczkę po tym kraju alpejskim lub tylko przez niego przejeżdżając na zasadzie tranzytu przez Austrię np. do Włoch, warto zapoznać się z aktualnymi warunkami i kosztami takiego przejazdu po Austrii. Zwłaszcza, że opłatom w Austrii podlegają nie tylko odcinki autostrad austriackich, ale także różnych tuneli austriackich i dróg wysokogórskich w Austrii, jak na przykład słynna przełęcz Brenner w Austrii, czyli tak zwane opłaty odcinkowe w Austrii.

 

Obowiązek uiszczania opłat drogowych w Austrii istnieje w Austrii od 1997 roku wraz z wprowadzeniem w tym kraju, czyli Austrii tzw. winiety, czyli pierwotnie naklejki na szybę. Do dnia dzisiejszego dochody z opłat drogowych w Austrii przeznaczane są wyłącznie na utrzymanie autostrad w Austrii i budowę dróg ekspresowych w Austrii i autostrad w Austrii. Za rozbudowę autostrad w Austrii, planowanie autostrad w Austrii i eksploatację dróg ekspresowych w Austrii i autostrad w Austrii, a także za pobieranie opłat drogowych w Austrii, odpowiedzialna jest państwowa spółka austriacka Die Autobahnen- und Schnellstraßen-Finanzierungs-Aktiengesellschaft.

Opłaty za korzystanie z płatnych odcinków autostrad w Austrii muszą wnosić wszyscy podróżujący z nich korzystający, czyli austriackich autostrad, nawet tylko przejeżdżający przez Austrię turyści w formie tranzytu przez Austrię.

 

Co ciekawe w Austrii, dodatkowe opłaty (oprócz winiet), trzeba też wnosić na niektórych odcinkach autostrad w Austrii, tzw. opłata odcinkowa w Austrii. Dotyczy to przede wszystkim bardzo kosztownych, górskich odcinków w Austrii, takich jak np. tunel Tauern w Austrii lub tunel Gleinalm w Austrii lub trasy prowadzące przez Alpy w Austrii, takie jak autostrada Brenner w Austrii.

 

Opłaty w Austrii na tych odcinkach w Austrii można wnosić na bramkach austriackich lub za pomocą elektronicznej opłaty drogowej rejestrowanej online przez internet.-
Nowością austriackiej firmy pobierającej opłaty autostradowe w Austrii z myślą o turystach tylko przejeżdżających przez Austrię, jest wprowadzenie opłaty jednodniowej za autostrady w Austrii. Jest ona, ta opłata autostradowa w Austrii jednak mało atrakcyjna cenowo w porównaniu do opłaty 10-dniowej opłaty autostradowej w Austrii.

 

Poniżej prezentujemy aktualne winiety w Austrii i przejazdy płatnymi odcinkami dróg w Austrii.

 • winieta 1-dniowa w Austrii
 • winieta 10-dniowa w Austrii
 • winieta 2-miesięczna w Austriil
 • winieta roczna w Austrii

Opłata drogowa w Austrii

Autostrada A9 Pyhrn w Austrii

 • Bosruck i Gleinalm
 • Bosruck
 • Gleinalm

Autostrada A10 w Austrii

 • Tauern

Autostrada A11 w Austrii

 • Karawanken

Autostrada A13 w Austrii

 • Brenner

Droga ekspresowa S16 w Austrii

 • tunel Arlberg

opłata drogowa w Austrii

 • tunel Felberntauern
 • droga alpejska Großglockner

W przypadku przyłapania na jeździe bez winiety w Austrii,  kara w Austrii wynosi 120 euro za tak zwaną winietę zastępczą w Austrii ważną maksymalnie 3 dni. Nieuiszczenie tej opłaty w Austrii na miejscu w Austrii grozi karą w Austrii, za brak winiety w Austrii  w wysokości od 300 do 3000 euro.